Friday, 22 February 2019
banner1200x330-8.jpg

Questions-And-Answers-300x300

 

به منظور آشنایی هر چه بیشتر با اصطلاحات، تعدادی از مفاهیم مورد استفاده به صورت خلاصه در زیر فهرست شده اند.

بالطبع گردآوری تمامی اصطلاحات مقدور نمی باشد لذا تنها مواردی که در سایر صفحات سایت از آنها صحبت به میان آمده است ذکر می شوند.

 

 

پرسش: دامین یا دامنه چیست؟

پاسخ: برای داشتن سایت باید یک نام برای سایت انتخاب کنید تا از دنیای نت یک قسمتش را به نام خود کنید و اسمی که برای سایت می نویسید همان دامین می باشد مثلا  www.yahoo.com که در آن "یاهوو" نام دامنه و "کام" پسوند آن است.
معمولا آدرس سایت تشکیل شده از دامین و پسوند آن که بعد از نقطه یا همان دات Dot قرار می گیرد. مثلا دامین yahoo با پسوند com و دامین speedtest با پسوند net می باشند.
دامین به کوچکی و بزرگی حروف حساس نمی باشد یعنی زدن YAHoo.com با yahoo.com فرقی ندارد .
پسوند ها انواع مختلفی دارند و نسبت به کارکرد سایت انتخاب می شود. برخی پسوندهای معروف عبارتند از 

.ir  .net  .org  .info  .co.uk


 پرسش: کنترل پنل دامین چیست؟

پاسخ: کنترل پنل دامنه محیطی است که شما در آن می توانید حداقل مدیریت دامنه را در دست داشته باشید. این مدیریت می تواند شامل تعریف و تعویض Whois دامنه (مشخصات دامنه شامل صاحب اصلی، فنی و فروش) و همچنین Name Server باشد.


 پرسش: IP چیست؟

پاسخ: هر کامپیوتری در دنیای اینترنت دارای یک آی پی یا شناسه منحصر به فرد می باشد که از چهار بخش تشکیل شده و با نقطه از هم جدا می شند مثل 87.121.44.24 این قاعده در مورد  سرورهای میزبانی که اطلاعات سایتها روی آنها ذخیره میشوند نیز صدق می کند. حال بایستی برای هر دامنه، آی پی سرور نگهدارنده اطلاعات مربوط به آن را مشخص کرد تا زمانی که کاربر نام دامین را وارد کرد، اطلاعات مربوط به سایت از روی سرور مخصوص به آن خوانده و به کاربر نمایش داده شود.


 پرسش: (DNS (Domain Name Server چیست؟

پاسخ: دی ان اس نوعی سرویس اینترنتی است که وظیفه ترجمه نام سرویس دهندگان را به آدرس IP دارد به این معنا که زمانی که شما آدرس سایتی مثلا www.yahoo.com را وارد می کنید، یک درخواست توسط مرورگر شما به دی ان اس شرکت تامین کننده اینترنت شما ارسال می شود تا آدرس آی پی سرور متناظر با سایت www.yahoo.com را پیدا و به آن وصل شود و سپس اطلاعات از آن سرور خوانده و به شما نشان داده شود.


پرسش: فوروارد کردن دامنه (Domain Forwarding) چیست؟

پاسخ: با فوروارد کردن یک دامنه (فرعی)، وقتی کاربران نام آن دامنه (فرعی) را در مرورگر خود وارد می کنند به وب سایت شما (اصلی) متصل خواهند شد و آدرسی که کاربر در نوار آدرس مرورگر خود تایپ می کند به آدرس دامنه ی اصلی تغییر خواهد کرد.


پرسش: پارک کردن دامنه (Parked Domain) چیست؟

پاسخ: مشابه فوروارد کردن دامنه است با این تفاوت که وقتی کاربر نام آن دامنه (فرعی) را وارد کند به وب سایت شما (اصلی) منتقل خواهد شد اما آدرس عوض نمی شود و همان آدرس دامنه فرعی در مرورگر مشاهده خواهد شد.


 پرسش: کنترل پنل هاست چیست؟

پاسخ: محیطی است که به شما امکان می دهد فضای هاست خود را مدیریت کنید مثلا فایلها و فولدرهایی را اضافه یا حذف کنید، اکانت ایمیل بسازید یا آنها را ویرایش کنید، میزان منابع مصرف شده سایت را مشاهده کنید، از اطلاعات سایت خود بک آپ بگیرید و ...


 پرسش: Redirect کردن یک سایت/دامنه به چه معناست؟

پاسخ: زمانی شما تصمیم می گیرید سایت قبلی خود یا یک آدرس دامنه تازه خریداری شده را به سایت اصلی منتقل کنید. از طرفی تمایل دارید کاربر قبل از منتقل شدن به سایت اصلی، یک صفحه وب یا متن خاصی را مشاهده کند. به عنوان مثال "شما تا لحظاتی دیگر به وبسایت جدید  منتقل خواهید شد". در این صورت با استفاده از کدهای اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت این امکان فراهم خواهد شد. دقت داشته باشید که Redirecting نیازمند وجود هاست می باشد.